Wybitni goście na Marszałkowskiej
- tablica Artura Międzyrzeckiego odsłonięta

Data publikacji aktualności: 2012-12-05
Tak rodzinnej atmosfery dawno w naszym domu nie było.

We wtorek, 4 grudnia 2012 r. w asyście warty honorowej wystawionej przez Straż Miejską, Julia Hartwig-Międzyrzecka wraz z Prezesem PEN Clubu Adamem Pomorskim odsłonili ufundowaną przez naszą Wspólnotę, tablicę upamiętniającą 90. rocznicę urodzin Artura Międzyrzeckiego.


Mimo mroźnej aury, frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania. Zaszczycili nas swoją obecnością między innymi: Premier Tadeusz Mazowiecki, Wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, panie Katarzyna Herbert, Maja Komorowska, Teresa Bogucka, Anna Nehrebecka-Byczewska. Władze miasta reprezentowała także Małgorzata Zakrzewska – przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Rady Warszawy. Anna Romaniuk przybyła w imieniu dyrektora Biblioteki Narodowej Tomasza Makowskiego, który wcześniej przesłał miły list z pozdrowieniami dla wszystkich uczestników uroczystości. Wśród gości był jeden z dawnych prezesów PEN Clubu, następców Artura Międzyrzeckiego – Jacek Bocheński, a także socjolog Paweł Śpiewak, poeta Piotr Matywiecki oraz Jacek Moskwa, wieloletni korespondent z Rzymu i Watykanu, który wspominał chwilę przyjęcia go przez Artura Międzyrzeckiego do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Stawiło się grono Sąsiadów nie tylko z naszego domu, ale i z Marszałkowskiej 66, reprezentowanej przez Sabinę Piechowską-Rzeczkowską. Z Wilczej 28 przybył zaprzyjaźniony z naszą Wspólnotą zespół Kancelarii Notarialnej: Maria Bołdok, Agnieszka Mroczkowska-Gołowicz i Wiktor Bołdok. Marcin Wiśniewski wspierał Zarząd Wspólnoty z ramienia firmy LOKAL Serwis.

Wysłuchaliśmy bardzo osobistego wiersza Oglądając starą fotografię, na której wesoło się śmieje, który Pani Julia poświęciła Mężowi. Wszyscy goście otrzymali egzemplarze wydanej przez Wspólnotę Jednodniówki Marszałkowskiej – warto ją zachować ze względu na niewysoki, wręcz kolekcjonerski nakład, a przede wszystkim na umieszczone w niej wiersze wybitnego Poety.

W odpowiedzi na zaproszenia, przesłali lub telefonicznie przekazali nam słowa uznania dla dorobku literackiego Artura Międzyrzeckiego, a także serdeczne pozdrowienia i wyrazy szacunku dla wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości: Zofia i Władysław Bartoszewscy, Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda, Adam Michnik oraz Adam, Małgorzata i Robert Kępińscy. Furorę zrobił najmłodszy gość - Leon Różecki (lat 0 miesięcy 3).

Specjalne podziękowania należą się Elżbiecie Lempp, autorce wykorzystanego przez nas portretu Artura Międzyrzeckiego, Annie Piotrowskiej za nieoceniony wkład w organizację i promocję uroczystości, Adamowi Kundziczowi, autorowi projektu tablicy i Jednodniówki, Marcinowi Steczkowskiemu za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego, Ewie Pawlak za bardzo udany catering i rozgrzewanie kawą i herbatą naszych gości po zakończeniu części oficjalnej oraz Marzenie Różeckiej za udostępnione zdjęcia.

Członkowie naszej Wspólnoty usłyszeli moc komplementów i pochwał, co zaowocuje na pewno pozytywną energią, niezbędną w kolejnych wspólnych przedsięwzięciach.

Kochajcie Poetów!

Przemysław Pawlak

Fotografie

fot. Adam Kundzicz

fot. Marzena Różecka

fot. Adam Kundzicz

fot. Marzena Różecka

fot. Marzena Różecka

fot. Adam Kundzicz

fot. Adam Kundzicz

fot. Adam Kundzicz